Przejdź do głównej zawartości

SAUTI ZA BUSARA (9-14 luty 2017)

Co roku w lutym na Zanzibarze odbywa się słynny, jeden z najbardziej znanych w Afryce festiwal muzyczny "Sauti za busara". Na scenie pod gołym niebem można usłyszeć na żywo około 400 twórców z całej Afryki.



Festiwal każdego roku przyciąga coraz więcej gości, a z założenia, jak mówi wieloletni dyrektor festiwalu Yusuf Mahmoud: „Przybliża on młodym ludziom lokalną kulturę Afryki. Daje szanse artystom i muzykom spotkać się razem. Mogą uczyć się od siebie wzajemnie jak zachować nasze tradycje przy życiu. Jednocześnie festiwal daje pracę miejscowej ludności i promuje Zanzibar jako miejsce odpowiedzialnej turystyki, jako miejsce, które szanuje lokalną kulturę.”.

W tym roku festiwal ma miejsce w dniach 9-14 luty pod hasłem "Africa United".
Cytując za dyrektorem festiwalu: "Muzyka jest jedynym środkiem jednoczącym o uniwersalnym języku ponad granicami, w świecie który nieustannie poddawany jest podziałom. Ludzie o różnym kolorze skóry, w różnym wieku i z różnych środowisk zjednoczą się w ramach celebrowania afrykańskiej muzyki. Oczekiwania są wysokie.".


Jak duże jest to przedsięwzięcie świadczyć mogą liczby. Tegoroczna edycja ma gościć około 400 artystów, w tym 25 najbardziej znanych zespołów ze wschodniej Afryki, 15 z pozostałych części Afryki oraz z zagranicy. Udział w festiwalu ma wziąć ponad 2000 ludzi zatrudnionych pośrednio w tanzańskim sektorze turystyki. Tegoroczny festiwal wyróżniać z ubiegłorocznych ma również fakt, że po raz pierwszy wystąpią zespoły reggae.

Festiwal organizowany jest przez fundację NGO Busara, która ma na celu: "Zwiększać widoczność i dostępność muzyki afrykańskiej, rozwijać umiejętności i możliwości w branży muzycznej oraz wzmacniać tworzenie sieci i partnerstwa regionalnego i międzynarodowego, przyczyniając się do społecznego, kulturalnego i gospodarczego rozwoju w Afryce Wschodniej.".
Poza tym Organizacja Burasa, poprzez ideę zaangażowania w festiwal, dumna ze swojej tożsamości regionalnej, m.in. promuje różnorodność, wzmacnia wzajemny szacunek dla lokalnej kultury i tradycji, wspiera prawa człowieka i wolność słowa oraz równość płci.

Według CNN "Sauti za busara" jest jednym z siedmiu najlepszych afrykańskich festiwali muzycznych, więc jeśli jesteście aktualnie w okolicach, warto wstąpić i posłuchać lokalnej muzyki w tak wyjątkowym miejscu.

Więcej informacji, rozkład jazdy i ceny biletów znajdziecie na bezpośredniej stronie festiwalu: www.busaramusic.org

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tanzania: Dar es Salaam i okolice - co warto zobaczyć. :)

Dar to ogr o mne miasto portowe, centrum ekonomiczno-gospodarcze kraju. Niestety miasto rzadko jest odwiedzane przez turystów w celu zwiedzania – najczęściej jest punktem przesiadkowym lub po prostu większym miastem na trasie na Zanzibar lub safari. A szkoda, bo pomimo, że klimat tego miejsca jest zupełnie inny niż pozostałych miast i miasteczek w Tanzanii, przy bliższym p o znaniu można nawet zapałać do niego sympatią. :)

Plaże Zanzibaru – którą wybrać?

Zanzibar słynie z piaszczystych plaż, uznawanych za jedne z piękniejszych na świecie. Jeśli nie jedziecie na zorganizowany wyjazd, gdzie o wyborze miejsca decyduje za Was organizator i tym samym zastanawiacie się, którą z plaż wybrać na kilka dni odpoczynku, czy lepiej jechać na północ czy wschodnie wybrzeże wyspy, być może pomogę Wam nieco tym wpisem. :)

Zanzibar (Tanzania) – Mzungu w domu, czyli zbiór luźnych myśli po powrocie. Ciekawostki z kategorii "warto wiedzieć przed wyjazdem" :)

Co pierwsze przychodzi na myśl o Tanzanii i Zanzibarze? Afrykańskie krajobrazy, dzikie zwierzaki na safari, Masajowie, rajska wyspa i bajeczne plaże nad lazurowo błękitną wodą... Ale czy tylko? Poniżej wszystko to, co mi osobiście kojarzyć się będzie już na zawsze z tym kawałkiem świata, czyli słów kilka m.in. o języku i filozofii życiowej, transporcie i jedzeniu. ;)